System nagród i kar SP w Żabowie

SYSTEM NAGRÓD I KAR SP  W ŻABOWIE

1. Uczeń może dostać nagrody i wyróżnienia za:

• rzetelną naukę i pracę na rzecz szkoły i środowiska
  • bardzo dobre wyniki w nauce
  • wzorowe zachowanie
  • wybitne osiągnięcia
  • dzielność i odwagę

2. Nagrodami są:

• pochwała nauczyciela lub wychowawcy wobec klasy,
  • pochwała wychowawcy wobec Rodziców,
  • wyróżnienie dyrektora wobec społeczności szkolnej,
  • wyróżnienie dyrektora wobec Rodziców,
  • dyplom,
  • list gratulacyjny dla Rodziców przyznany przez radę pedagogiczną,
  • wpis na szkolną stronę internetową,
  • nagroda rzeczowa na koniec roku szkolnego lub w czasie nauki wręczona na apelu,
  • wpis do kroniki szkoły za szczególne osiągnięcia edukacyjne, sportowe i artystyczne,
  • nagroda dyrektora Osobowość Roku Szkolnego.

3. Za nieprzestrzeganie Statutu Szkoły i Regulaminu Szkoły wobec ucznia stosuje się następujące środki      wychowawcze:

• ustne upomnienie ucznia przez wychowawcę klasy,
  • upomnienie ucznia z adnotacją w zeszycie uwag, dzienniku lekcyjnym,
  • upomnienie ucznia przez dyrektora,
  • powiadomienie Rodziców o nagannym zachowaniu ucznia,
  • wezwanie Rodziców,
  • nagana dyrektora szkoły z jednoczesnym powiadomieniem Rodziców w formie pisemnej bądź ustnej,
  • prace porządkowe na terenie szkoły,
  • zawieszenie w prawach do udziału w imprezach szkolnych i pozaszkolnych, wycieczkach,
  • obniżenie oceny z zachowania o jeden stopień za każde drastyczne zachowanie,
  • pozbawienie prawa do reprezentowania szkoły na zewnątrz,
  • przeniesienie do klasy równoległej w szkole na podstawie wniosku wychowawcy, po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną,
  • przeniesienie ucznia do innej szkoły.

Wobec ucznia może być zastosowana jedna z powyższych kar w zależności od stopnia (rozmiarów) przewinienia.

Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą odwołać się od wymierzonej kary do dyrektora szkoły w ciągu 3 dni od otrzymania informacji o zastosowanej karze.

Dyrektor rozpatruje odwołanie w ciągu 7 dni i po zasięgnięciu opinii wychowawcy, pedagoga szkolnego i przewodniczącego samorządu szkolnego postanawia:

• oddalić odwołanie podając pisemne uzasadnienie,
  • odwołać karę,
  • zawiesić warunkowo wykonanie kary.
  • od decyzji dyrektora odwołanie nie przysługuje.

4. W szczególnie drastycznych przypadkach naruszenia przez ucznia zasad Statutu szkoły i Regulaminu zachowania, po wykorzystaniu wszystkich przewidzianych kar, Dyrektor szkoły może wystąpić z wnioskiem do Kuratora Oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły.

5. Od zastosowanej wobec ucznia kary rodzicom przysługuje prawo wniesienia odwołania w ciągu 14 dni od zastosowanej kary.

6. Od kary udzielonej przez nauczyciela odwołanie składa się do dyrektora.

7. Od kary udzielonej przez dyrektora odwołanie składa się do Burmistrza.

8. Kara przeniesienia do innej szkoły, zgodnie z decyzją kuratora, jest ostateczna.